Endre Šili (Süli), University of Oxford
Završio sam osnovne i magistarske studije matematike na Prirodno-matematičkom fakultetu. Doktorirao sam u oblasti numeričke analize parcijalnih diferencijalnih jednačina marta 1985. godine na Univerzitetu u Beogradu, a od oktobra 1985. godine sam zaposlen na Univerzitetu u Oksfordu, gde sam redovni profesor. Bavim se matematičkom analizom nelinearnih parcijalnih diferencijalnih jednačina, kao i konstrukcijom i analizom numeričkih metoda za njihovo približno rešavanje. Ovo je oblast od velikog praktičnog značaja sa brojnim zanimljivim primenama, počev od mehanike kontinuuma, ekologije, meteorologije, hidrologije, klimatologije, geofizike, astrofizike, elektromagnetizma, matematičke biologije, sve do raznih problema u finansijskoj matematici i modela kolektivnog ponašanja koji se baziraju na parcijalnim diferencijalnim jednačinama. Od 2009. godine sam inostrani član SANU, od 2020. godine član evropske akademije Academia Europaea, a od 2021. godine član britanskog Royal Society.
Toplo mogu da preporučim osnovne i postdiplomske studije matematike, jer one, osim širokog matematičkog obrazovanja, razvijaju logičko razmišljanje, sposobnosti za jasnu i sistematsku argumentaciju, kao i istrajnost i upornost u rešavanju složenih problema. To su korisne veštine, bez obzira da li ćete se baviti matematikom kao istraživač ili ćete se posvetiti nekoj drugoj profesiji nakon studija matematike.
Ana Anokić (Adamović), ATUSS Beograd-Visoka ICT škola
Diplomirala sam na smeru Numerička matematika i optimizacija 2003.godine. Smatram da je Matematički fakultet jedna fina i podsticajna sredina koja okuplja mlade ljude sličnih interesovanja. Tu se može izraziti i nahraniti sopstvena kreativnost, radoznalost i želja za novim saznanjima. Primenjena matematika je odličan izbor i smatram da je uz osnove računarstva veoma cenjena u raznim oblastima industrije i nauke u zemlji i inostranstvu.
Zadovoljstvo mi je bilo da se posle više godina vratim svom fakultetu i 2017.odbranim doktorsku disertaciju iz oblasti Optimizacije i Operacionih istraživanja pod izuzetnim mentorstvom prof.dr Zorice Stanimirović. Predajem matematičke predmete u visokim školama Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija-Beograd i Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu. Bavim se i naučnim radom iz oblasti: Optimizacija, Matematičko modeliranje, Metaheurističke metode i Operaciona istraživanja. Iskreno, godine provedene na osnovnim studijama Matematičkog fakulteta pamtim kao najlepše i najbezbrižnije!
Prikaži više „Ana Anokić (Adamović), ATUSS Beograd-Visoka ICT škola“
Katarina Milosavljević, InterVenture
Kursevi primenjene matematike, uz pravi izbor izbornih predmeta, mi je pružio znanje o nekim od najvažnijih alatki u svetu računarstva.
Na Matematičkom fakultetu sam završila osnovne (2014) i master studije (2015) na smeru Primenjena matematika. Sada se bavim programiranjem u .NET platformi.
Kursevi primenjene matematike, uz pravi izbor izbornih predmeta, mi je pružio znanje o nekim od najvažnijih alatki u svetu računarstva.
Matematički način razmišljanja koji sam stekla na studijama mi je omogućio da razumem, modelujem i rešavam realne probleme klijenata. Arhitektura sistema i rešenja na kojima radim se mogu shvatiti kao softverski modeli problema, nalik na matematičke modele.
Pored toga, verujem da su mi studije produbile veštine analize i apstrakcije, obraćanje pažnje na detanje i posmatranje problema iz različitih uglova što mi pomaže u izazovima u razvoju softvera.
Na masteru smo izučavali algoritme koje su danas osnova mašinakog učenja. Razumevanje ovih algoritama i statistike su velika prednost ako želite da se bavite obradom velikih podataka, veštačkom inteligencijom i postanete stručnjaci u ovim popularnim oblastima.
Za studiranje me još vezuju i uspomene na
talentovane kolege. Kada je bilo teško, motivaciju sam nalazila u zajedničkom radu, uzajamnoj podršci i razmena ideja. Profesori i asistenti sa katedre su bili posvećeni i imali su razumevanja za naše obaveze. Sećam se da sam se na glas smejala šalama iz udžbenika profesora Dražića dok sam učila.
Danas, kroz interdisciplinarni pristup imamo priliku da pokažemo kako različite veštine i znanja mogu zajedno stvoriti inovativna rešenja za kompleksne izazove. Verujem da su zato matematičari poželjni u modernim timovima.
Srećno u akademskom putovanju i budućoj karijeri!
Zorica Milovanović Jeknić, Univerzitet Union Nikola Tesla
Ja se zovem Zorica Milovanović Jeknić. Na Matematičkom fakultetu, na smeru Numerička matematika i optimizacija, završila sam osnovne, master i doktorske studije. Zaposlena sam kao docent na Fakultetu za graditeljski mendžment, Univerziteta Union-Nikola Tesla u Beogradu. Matematički fakultet nudi dobar izbor smerova, ozbiljnost i predan rad nastavnog osoblja. Numerička matematika i optimizacija mogu se primeniti u mnogim oblastima kao što su građevinarstvo, saobraćaj, mašinstvo, medicina i mnoge druge. Oblast mog istraživanja su numeričke metode za rešavanje parcijalno diferencijalnih jednačina. Na fakultetu gde radim studentima master i doktorskih studija predajem Metod konačnih elemenata i Metode optimizacije. Ovaj izbor predmeta mi omogućava da još bolje sagledam metode tačnije njihovu primenu u praksi, što numeričku matematiku i optimizaciju čini zanimljivijom i lepšom. U slobodno vreme pišem naučne radove koji su publikovani u prestižnim međunarodnim i domaćim časopisma. Matematematika je moja velika ljubav još od osnovne škole pa sam iz tog razloga upisala Matematički fakultet. Preporučujem svima koji imaju interesovanje za matematiku/informatiku, a poseduju odgovaraući nivo znanja iz dosadašnjeg obrazovanja, da upišu Matematički fakultet jer će steći veliko znanje koje će kasnije i te kako moći da primene u praksi.
Prikaži više „Zorica Milovanović Jeknić, Univerzitet Union Nikola Tesla“
Vanja Nikolić, Univerzitet Radboud
Na Matematičkom fakultetu sam završila osnovne i master studije, na tadašnjem smeru Numerička matematika i optimizacija. Nakon doktorskih studija na Univerzitetu u Klagenfurtu u Austriji, provela sam par godina na Tehničkom Univerzitetu u Minhenu. Trenutno radim kao docent na Univerzitetu Radboud u Holandiji.
U svom istraživačkom radu, bavim se nelinearnim parcijalnim jednačinama. Najviše vremena provodim istražujući talasne jednačine koje se javljaju u nelinearnoj akustici i opisuju prostiranje ultrazvučnih talasa. Primenjena matematika me je oduvek fascinirala jer koristi naizgled veoma apstraktne koncepte da unapredi razumevanje konkretnih problema iz stvarnog sveta. Pored znanja, najdragocenije što sam ponela sa studija matematike su sposobnost kritičkog razmišljanja i rešavanja problema (i neodustajanja pred istim!).
Filip Kosić, NLB Komercijalna banka
Završio sam osnovne i master studije na Matematičkom fakultetu na smeru Numerička matematika i optimizacija. Neposredno nakon diplomiranja radnu karijeru sam započeo u bankarskoj industriji radeći na razvoju kvantitativnih modela za potrebe upravljanja i mitigacije rizika.
Trenutno radim u NLB Komercijalnoj banci u Sektoru za upravljanje rizicima na poziciji Senior data scientist i zadužen sam za razvoj matematičkih modela iz domena tržišnih rizika, kamatnog rizika, rizika likvidnosti, operativnog rizika i projekcije makroekonomskih pokazatelja.
Studiranje na smeru Numerička matematika i optimizacija mi je pružilo, pre svega, usvajanje široke i zdrave baze matematičkih osnova, kreativan pristup u rešavanju problema, kao i upoznavanje sa matematičkim alatima koji nalaze primenu u različitim oblastima.
Izazovi i potrebe sa kojima se suočavaju banke su plodno tle za primenu matematičkih modela. Za uspešno rešavanje tih zadataka neophodna je primena široke klase modela i to iz različitih oblasti matematike: od numeričke matematike, optimizacije, preko verovatnoće i statistike, pa do neizostavnog programiranja, svakako znanja koja se stiču na primenjenoj matematici u velikoj meri pomažu u tome.
I pored činjenice da se, više od dve decenije, banke permanentno oslanjaju na pomoć matematičkog aparata, ni izbliza se, zbog kompleksnosti sistema kao i učestalih i signifikantnih promena u makroekonomskom okruženju, ne vidi kraj rešenju svih otvorenih problema. Stoga ohrabrujem buduće studente da studiraju na smeru Primenjena matematika, kako bi bili u mogućnosti da novim i inovativnim modelima, ukoliko budu imali aspiracije za rad u bankarskom sektoru, pomognu u njihovom rešavanju.
Nevena Milanović, Euronet Services
Na Matematičkom fakultetu završila sam osnovne i master studije. Od samog starta opredelila sam se za smer Primenjena matematika (Numerička matematika i optimizacija). Kao prvobitnu motivaciju smatrala sam činjenicu da mi ovaj smer pruža najbolji balans između matematike i programiranja. Sada mogu iskreno reći da se ni u jednom trenutku nisam pokajala! Upravo iz tog razloga sam se nakon godinu dana pauze – koju sam iskoristila za pronalazak posla i prilagođavanje novom radnom mestu, odlučila za upis doktorskih studija, gde bih nastavila započeto. Tačnije, gde bih se još više posvetila numeričkim metodama za rešavanje parcijalnih diferencijalnih jednačina, uz otkrivanje oblasti/predmeta koje bih mogla da iskoristim i na novom radnom mestu.
Zaposlena sam u firmi Euronet Services kao Analitičar tehničke podrške, gde se najuopštenije govoreći bavimo procesingom transakcija (i čitavim spektrom problema koji se usput mogu pojaviti). Užem timu kojem pripadam najveći klijent je OMV (zajedno sa svim svojim evropskim partnerima). Mada se na prvi pogled ne može uočiti direktna veza mog radnog mesta sa stečenim obrazovanjem, na način na koji pristupam rešavanju bilo kog problema (koje podatke iskoristiti, kako ih povezati tako da dođem do rezultata, kao i do svih procesa na koje dati problem može ostaviti traga) smatram uticaj Matematičkog fakulteta neprocenjivim!
Svesni smo činjenice da se trendovi pri upisu menjaju, kao i da zainteresovanost za naš fakultet i smer nažalost opada. Ono što iz ličnog iskustva mogu reći, počevši od samih intervjua za posao, a zatim i nakon zaposlenja, je da znanje nikada ne izlazi iz mode, a samim tim ni Matematički fakultet, jer i dalje važi mišljenje da se ne može završiti „tek tako“, te sam kao student istog, osetila posebnu vrstu uvažavanja i poštovanja.
Spomenka Milić, Raiffeisen banka
Na Matematičkom fakultetu 2017. godine, odlučila sam upisati smer Primenjena matematika na modulu Matematika. Nakon četiri godine, 2021. godine, uspešno sam završila osnovne studije i odmah nastavila sa master studijama na istom smeru.
Trenutno sam zaposlena kao Data Analyst u Raiffeisen banci. Na odeljenju za kreditne rizike, moj posao obuhvata razvoj i validaciju modela kreditnih rizika.U svom radu na modeliranju i validaciji kreditnih rizika, koristim matematičke tehnike za analizu i predviđanje ponašanja klijenata, identifikaciju rizičnih faktora i procenu verovatnoće neizvršenja kredita. Matematički fakultet mi je pružio široko razumevanje matematičkih koncepta i njihovu primenu u različitim sektorima, uključujući bankarstvo.
Nakon završetka fakulteta, imala sam priliku da steknem iskustvo u razvoju matheuristike tokom prakse na MISANU. Trenutno se usredsređujem na završetak kurseva iz oblasti mašinskog učenja, odbranu master rada i planiram upisati doktorske studije. Slobodno vreme volim provoditi sa prijateljima.Matematički fakultet mi je pružio snažnu osnovu u programiranju i računarstvu. Tokom studija sam se upoznala s različitim programskim jezicima, a neke od njih i dalje koristim na trenutnoj poziciji, dok su mi svi pomogli u brzom usvajanju novih jezika. Na trenutnom radnom mestu susrećem se s različitim programskim jezicima kao što su SAS, SQL, Python i R, koji su ključni alati za obradu podataka i analitiku. Na Matematičkom fakultetu sam takođe razvila sposobnost kritičkog razmišljanja, apstraktnog zaključivanja i rešavanja problema. Ove veštine su od suštinskog značaja za analitički rad jer mi pomažu da identifikujem obrasce i trendove u podacima, donesem zaključke i predložim optimalna rešenja.
Tokom fakulteta sam se posebno usmerila na predmete kao što su Programiranje, Matematičko modeliranje, Verovatnoća i statistika, Kombinatorna optimizacija, Numeričke metode, a tu su i mnogi drugi predmeti koji su mi pružili znanje iz različitih oblasti. Kurs matematičkog modeliranja mi je pružio uvid u različite primene matematike i njen značaj i primenljivost u stvarnom svetu. Predmeti kao što su Operaciona istraživanja i Kombinatorna optimizacija su mi dali odličnu osnovu za razumevanje složenih grafovskih algoritama koji su bitni za razvoj mašinskog učenja.
Pored različitih stručnih veština, na Matematičkom fakultetu sam razvila socijalne veštine. Imala sam priliku da upoznam sjajne ljude, bilo studente ili profesore. Kroz fakultet sam stekla radne navike i disciplinu koje mi danas mnogo znače. Fakultet pokriva različite teme, ali nijedan smer ne može obuhvatiti sve zbog različitih primena matematike. Ono što je bitno je da fakultet pruža dobru osnovu i omogućava brzo savladavanje novih tema i izazova. Daljim usavršavanjem i radom na sebi, otvaraju se različite mogućnosti. Sve u svemu, završetak Matematičkog fakulteta i sticanje znanja iz primenjene matematike otvara širok spektar mogućnosti u različitim industrijama. Verujem da je budućnost Matematičkog fakulteta svetla i da će matematičari nastaviti da igraju ključnu ulogu u rešavanju složenih problema i oblikovanju inovacija u modernom društvu.
Jovana Tomić, Narodna banka Srbije
Jedina stvar lepša od nauke jeste njena primena! Najbolji kompromis koji možete da napravite između ljubavi prema nauci i njenoj primeni jeste upis Primenjene matematike na Matematičkom fakultetu. Topla preporuka!
Moje ime je Jovana Tomić, zaposlena sam u Narodnoj banci Srbije, a znanje sam stekla na osnovnim i master studijama na smeru Primenjena matematika. Vremenska osa osnovnih studija trajala je 4 godine. Početna tačka te putanje desila se samo i isključivo zbog ljubavi prema matematici, međutim, tek na kraju tog puta, kada su se razmatrale poslovne ponude koje su dobijali moji prijatelji sa smera i ja, shvatili smo da je odluka bila odlična. Spektar zaposlenja je šarenolik, a znanje koje je stečeno veoma traženo, posebno imajući u vidu obim znanja koje se stekne kroz programiranje matematičkih modela i problema optimizacije.
Master studije su za mene bile zanimljivije, jer sam imala priliku da usmerim učenja u skladu sa svojim interesovanjima. Kroz matematičko modeliranje skoka padobranca iz aviona, preko predviđanja prisustva dijabetesa kod pacijenata korišćenjem metoda mašinskog učenja, i rešavanja konkurentnosti na ekonomskom tržištu korišćenjem heurističkih metoda stigla sam do velikih znanja iz oblasti numeričke optimizacije, mašinskog učenja i matematičkog modeliranja. Da se na ovom smeru radi kvalitetno, govori informacija da je master rad na kom sam temeljno radila dobio pohvalu od Matematičkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti za najbolji master rad iz oblasti matematike i mehanike, a o rezultatima tog rada govorila sam na Simpozijumima „Matematika i primene“ 2021. i 2023. godine.
Kombinaciju znanja iz matematičkog modeliranja, statistike, verovatnoće, numeričke matematike, optimizacije, programiranja i mašinskog učenja, ali i svih prednosti logičkog razmišljanja, primenjujem sada i na radnom mestu, u Sektoru za platni sistem Narodne banke Srbije zaposlena kao samostalni stručni saradnik za analizu i statistiku.
Tijana Kostić, Microsoft, California
Studirala sam smer Numerička matematika i optimizacija od 2002. do 2006. godine. Matematika je nauka budućnosti! Nove nauke koje su ekspanziji kao Data Science i Veštačka inteligencija počivaju na matematičkim teorijama, i razumevanje matematike je neophodno za uspešno bavljenje tim oblastima.
Moje zanimanje se zove Applied Scientist i bavim se dizajniranjem i implementacijom Machine Learning algoritama. Moj posao je uglavnom kombinacija analiziranja podataka i programiranja. Oblast kojom se ja bavim je i dalje nova i mali naučni pomaci se dešavaju svakodnevno a sa njima raste i moć Machine Learninga. Niko ne zna kakve rezulatate na ovom polju možemo da ocekujemo za 10 ili 20 godina. Moj postdiplomski naucni rad je bio vezan za Numeričku matematiku i obradu slike. Odbranila sam doktorsku disertaciju 2013. na univerzitetu UCLA. Znanje iz oblasti matematike i programiranja je odlična osnova za razne poslove sada i u budućnosti. Niko ne može da zna kako će ponuda poslova da se razvija u budućnosti i svi moramo da budemo spremni na stalno usavršavanje, ali verujem da će matematička osnova svakako da bude od koristi. Slobodno vreme volim da provodim u prirodi ili uz dobru knjigu ili film.
Stefan Spalević, Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Završio sam osnovne i master studije na Matematičkom fakultetu, na smeru Primenjena matematika. Trenutno radim na Mašinskom fakultetu u Beogradu kao asistent, a pre toga sam radio kao asistent na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu.
Osim toga sam i spoljni saradnik, odnosno nastavnik u Matematičkoj gimnaziji. Tokom studija sam radio 4.5 meseca u Majkrosoft-u.
Mislim da ovaj smer puno pruža mogućnosti da gradite akademsku karijeru ili radite u industriji. Siguran sam da će primeri ostalih kolega pokazati koliko raznovrsnih zanimanja postoji u opticaju. Na smeru se radi matematika koja je primenljiva u realnom svetu. Ja sam svoj master radio na temu bioinformatike, mašinskog učenja i optimizacije. Mislim da je numerička matematika odlična baza za veštačku inteligenciju (mašinsko učenje) pa i oni koji žele da se bave ovom aktuelnom tematikom, biće u prilici nakon završenih osnovnih studija. Znanje je vrlo praktično, ima puno približnih izračunavanja koja svakodnevno koristimo u praksi. Veoma puno mogućnosti i temeljno znanje koje će poželeti svaki poslodavac nudi ovaj sjajan smer. Vrlo sam ponosan što sam ga završio i da ponovo biram, opet bih ga izabrao, tako da ga toplo preporučujem svim novim studentima koji su ljubitelji matematike i vole njenu primenu.
Prikaži više „Stefan Spalević, Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu“
Olivera Stančić, Ekonomski fakultet Univerziteta u Kragujevcu
Moje ime je Olivera Stančić. Matematički fakultet u Beogradu, smer Numerička matematika i optimizacija, upisala sam 2006. god., a diplomirala sam 2010. god. Zadovoljna stečenim znanjem, iskustvom i celokupnom atmosferom studiranja, odlučila sam da nastavim školovanje na istom fakultetu i smeru. Najpre sam završila master studije, a potom i doktorske studije. Doktorsku disertaciju pod naslovom „Problemi hab maksimalnog pokrivanja – novi matematički modeli i metode rešavanja“ odbranila sam 2018. godine i time stekla zvanje Doktor nauka – matematičke nauke.
Zaposlena sam na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu, a trenutne oblasti mog naučnog interesovanja su: kombinatorna optimizacija, matematičko modeliranje, metaheuristike, hab lokacijski problemi i sl. Problemi optimizacije su raznovrsni, a u praksi se najčešće javljaju problemi planiranja transporta, nalaženja puteva u telekomunikacionoj mreži, optimizacije računarskih mreža, finansijskih ulaganja i planiranja, raspoređivanja zaposlenih, planiranja proizvodnje, organizacije budžeta i mnogi drugi. Jasno je da je nakon definisanja problema neophodno napraviti odgovarajući matematički model koji će predstavljati dobru aproksimaciju realnog problema. U cilju efikasnog rešavanja problema, razvijaju se odgovarajuće metode optimizacije koje se zatim implementiraju u okviru softvera. Metode optimizacije moraju biti prilagođene specifičnostima razmatranog problema, u cilju poboljšanja kvaliteta dobijenih rešenja i smanjenja brzine njihovih dostizanja. Tako dobijena rešenja se nakon analize mogu implementirati u praksi, delimično ili u potpunosti.
Očigledno da je primena matematike u privredi danas od izuzetnog značaja, a smer Primenjena matematika na Matematičkom fakultetu zasigurno na efikasan način omogućava studentima sticanje znanja i veština primenljivih u praksi.
Prikaži više „Olivera Stančić, Ekonomski fakultet Univerziteta u Kragujevcu“
Milan Dotlić, Inceptive
Na Matematičkom fakultetu sam završio osnovne, master i doktorske studije na smeru koji se tada zvao Numerička matematika i optimizacija, a danas je to smer Primenjena matematika. Radim kao primenjeni matematičar u Inceptive, mladom beogradskom start-up-ukoji razvija platformu za ultra brzo trgovanje (ultra high-frequencytrading).
Ranije sam se bavio dinamikom fluida, konkretno simulacijomstrujanja u poroznoj sredini, dok se sada pretežno bavim modeliranjem finansijskih kretanja i vrednovanjem finansijskih instrumenata. Pored toga, suosnivač sam u kompaniji koja se bavi unapredjenjem metalurških procesa primenom mašinskog učenja. U svom radu koristim metode sa kojima sam se upoznao na fakultetu, kao sto su numeričko rešavanje parcijalnih diferencijalnih jednačina, mašinsko učenje, matematičko modeliranje, optimizacija, itd. Smer Primenjena matematika je idealna prilika za mlade da razviju i unaprede svoje logicko razmišljanje, ali i da nauče široki spektar matematičkih alata i metoda koji se koriste u raznim oblastima.
Dušica Gavrilović, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije
Na osnovu dugogodišnjeg iskustva i rada u oblasti zdravstva, mogu da potvrdim da su mnoge matematičke discipline i metode već decenijama neizostavne u procesu uspešnog planiranja i realizacije istraživačkog rada u zdravstvu. Ali,i dalje postoje i stalno nastaju nova pitanja i brojni problemi kojima sadašnja teorijska/praktična dostignuća ne pružaju adekvatne odgovore i rešenja, a većina tih problema su izazov upravo za matematičare.
Matematički fakultet ne samo što pruža veoma široko matematičko obrazovanje već i jako izoštrava sposobnosti logičkog razmišljanja, jasnog uočavanja suštine i graničnih slučajeva, sumiranja, uopštavanja i diferencijacije. Zato smatram da su matematičari više od mnogih drugih struka u stanju da pruže ogroman doprinos naučnim istraživanjima kao i brojnim praktičnim poslovima koji zahtevaju matematičko znanje tokom procesa pronalaženja, konstruisanja i predlaganja konkretnih rešenja.
Prikaži više „Dušica Gavrilović, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije“
Nataša Kovač, Univerzitet Donja Gorica, Podgorica
Prikaži više „Nataša Kovač, Univerzitet Donja Gorica, Podgorica“