9. Evropski matematički kongres (9th ECM) održan je od 15. do 19. jula 2024. u Sevilji, u organizaciji matematičkih instituta u Sevilji i Granadi i univerziteta u Almeriji, Kadizu i Malagi.

9th ECM počeo je ceremonijom otvaranja u pozorištu Maestranca u Sevilji, na kojoj je Evropsko matematičko društvo dodelilo 14 prestižnih matematičkih nagrada.

Svih pet dana održavanja Kongresa bili su puni aktivnosti, uključujući 10 plenarnih konferencija, dve posebne sesije, 64 mini-simpozijuma, 270 tematskih komunikacija i četiri mini konferencije, kao i brojna predavanja po pozivu, radionice i četiri kulturne izložbe.

Na ovogodišnjem Kongresu je bilo skoro 1400 učesnika, što je značajno više od broja učesnika na prethodnim kongresima. Poseban fokus ovogodišnjeg Kongresa bio je na inkluzivnosti, što pokazuje i činjenica da je čak 120 stipendija dodeljeno mladim matematičarima i matematičarima iz zemalja u razvoju. Sa ponosom ističemo da je na 9th ECM-u učestvovao je značajan broj matematičara iz Srbije, od toga devet učesnika sa Matematičkog fakulteta. Među njima je i prof. Zorica Stanimirović sa Katedre za NMO koja je održala predavanje pod nazivom „A GVNS-based Solution Approach to the Uncapacitated Single Allocation p-Hub Maximal Location Problem“.

Kongres je zaključen svečanom ceremonijom zatvaranja, uz čestitke i ohrabrenje za organizatore 10. Evropskog matematičkog kongresa koji je planiran za 17- 21. jul 2028. u Bolonji.