XLIX Međunarodni simpozijum o operacionim istraživanjima SYM-OP-IS 2022 održan je od 19. do 22. septembra 2022. u Vrnjačkoj Banji. SYM-OP-IS je skup sa dugom tradicijom, koji od 1974. svake godine okuplja istraživače, predstavnike privrede i stručnjake iz oblasti operacionih istraživanja. Ciljevi SYM-OP-IS-a su razmena naučnih i stručnih informacija, iskustava i prezentovanje novih rezultata u razvoju i primeni metoda, modela i tehnika operacionih istraživanja. Glavni organizator skupa SYM-OP-IS 2022 bio je Univerzitet u Beogradu–Ekonomski fakultet u saradnji sa nekoliko naučno istraživačkih institucija, među kojima je i Matematički fakultet. Simpozijum je realizovan kroz brojne sekcije koje podstiču razmenu između različitih oblasti optimizacije, nauke i industrije i omogućava sinteza teorijskog i praktičnog znanja iz operacionih istraživanja. U radu Simpozijuma aktivno su učestvovali članovi katedre za NMO, kroz izlaganja radova na sekcijama, predsedavanjima sekcijama i radu Programskog odbora SYM-OP-IS-a.